Trwałość kosmetyków mineralnych
FAQ >> Ogólne informacje o kosmetykach mineralnych
Jaka jest trwałość przygotowanych własnoręcznie kosmetyków mineralnych? Co się z nimi dzieje po upływie terminu przydatności jednego z półproduktów wchodzących w skład wykonanego kosmetyku? Czy tracą kolor lub właściwości? Czy stają się niebezpieczne dla zdrowia?
Jeśli wykonany kosmetyk składa się wyłącznie z półproduktów mineralnych (mika, dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenochlorek bizmutu, krzemionka, kaolin i glinki, węglan wapnia, mikrosfery kosmetyczne, talk, azotek boru, ultramaryny, fiolety manganowe, zielenie chromowe, tlenki żelaza, błękit pruski oraz ich modyfikacje, czyli np. pigmenty perłowe oraz komponenty podstawowe o modyfikowanej powierzchni) i jest przechowywany szczelnie zamknięty w suchym i ciemnym miejscu, można uznać, że okres jego przydatności wynosi minimalnie kilka lat.
Jeśli zawiera domieszki organiczne typu stearynian magnezu czy cynku, puder ryżowy, skrobię kukurydzianą, oleje, ekstrakty roślinne itp., teoretycznie okres jego przydatności wynosi tyle ile najkrótszy okres przydatności jednego z półproduktów.
Jeśli dodajemy oleje, dobrze jest wybierać te które nie jełczeją np. olej Jojoba.
Jeśli jednak w danym kosmetyku nie obserwujemy zmian w wyglądzie i zapachu, możemy śmiało używać go dłużej.
Wszystkie kosmetyki mineralne należy zawsze przechowywać w ciemnym, suchym i najlepiej stosunkowo chłodnym miejscu.