Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Jak sporządzać kosmetyki mineralne

Receptury

 

 

Sposoby mieszania półproduktów można ogólnie podzielić na 3 kategorie.

 

W torebkach strunowych
To jedna z najprostszych metod. Odpowiednie ilości półproduktów wsypujemy do torebki, zamykamy ją szczelnie i cierpliwie rozcieramy dłońmi lub palcami, przesypujemy raz na jakiś czas. W większości przypadków kilkuminutowe mieszanie daje zadawalający efekt. 
Metoda nie najlepiej spisuje się, gdy receptura zawiera pigmenty matowe, które ciężko jest w ten sposób rozetrzeć dokładnie. Kosmetyki mogą zostawiać później smugi na skórze.
Metoda doskonale nadaje się do sporządzania małych ilości kosmetyków mineralnych. Można nią otrzymać cienie, róże, rozświetlacze, bronzery, część podkładów i pudrów.

 


W moździerzach
Stosunkowo prosta metoda. Odpowiednie ilość półproduktów wsypujemy do moździerz i zaczynamy ucierać. Istotna jest kolejność dodawania półproduktów. Na początku powinno dodawać się wszelkie substancje mające tendencję do zbrylania czyli np. pigmenty matowe, węglan wapnia. Następnie stopniowo dodajemy kolejne półprodukty, przy czym wypełniacz główny jedynie częściowo. Cała jego objętość dodajemy na końcu lub łączymy w całość w torebce strunowej, jeśli ilość przygotowywanego kosmetyku jest zbyt duża.
Metoda jest w porównaniu z mieszaniem w torebkach nieco bardziej zaawansowana, pozwalająca na stosunkowo dobre rozprowadzenie większości pigmentów matowych. Jeśli pigmenty matowe nie zostaną dobrze rozprowadzone kosmetyki mogą zostawiać smugi na skórze. Należy szczególnie starannie rozprowadzać następujące pigmenty: czerń żelazową, zieleń chromową, błękit i fiolet ultramarynowy.
Wszystkie pigmenty matowe przylegają silnie do powierzchni moździerza, dlatego w trakcie mieszania należy je raz na jakiś czas odskrobywać.
Ucieranie mik kolorowych w moździerzu może prowadzić do ich matowienia. Jeśli chcemy, aby były silnie błyszczące należy je dodać na końcu poprzez mieszanie np. w torebce strunowej. Metoda nie ma większego wpływu na miki o niskim połysku.
Metoda tą można otrzymywać praktycznie wszystkie kosmetyki mineralne: primery, podkłady, pudry, korektory, cienie, róże itp.

 


W młynkach
Najbardziej zaawansowana i najlepsza z metod. Kosmetyki mineralne przygotowywane w różnego rodzaju młynkach są jednorodne, a pigmenty są doskonale rozprowadzone.
Jeśli używamy pigmentów matowych, można je przed włożeniem do młynka dodatkowo rozetrzeć z głównym wypełniaczem w moździerzu lub torebce strunowej. Będą nieco mniej zbrylone, a także nie będą tak silnie przylegać do ścianek młynka.
Podobnie jak w przypadku ucierania w moździerzu składniki należy dodawać w pewnej kolejności. Najpierw pigmenty matowe rozmieszane wstępnie z wypełniaczem, potem dodatki i część wypełniacza, a na końcu resztę wypełniacza.
Mieszać należy bardzo krótkimi seriami – młynek włączamy na ok. 1 sekundę. Proces powtarzamy wielokrotnie. Mieszanie ciągłe może doprowadzić do palenia niektórych z półproduktów. Zanim otworzymy młynek należy zaczekać dłuższą chwilę na opadnięcie pyłu.
Mieszanie pigmentów perłowych w młynkach prowadzi do ich zmatowienia. Jeśli chcemy, aby były silnie błyszczące należy je dodać na końcu poprzez mieszanie np. w torebce strunowej. Metoda nie ma większego wpływu na miki o niskim połysku.
Za pomocą tej metody można otrzymywać kosmetyki mineralne w większej ilość. Doskonale nadaje się do sporządzania podkładów i pudrów. Cieni i róże zazwyczaj przygotowuję się w mniejszych ilościach i używanie młynka mogłoby prowadzić do stosunkowo dużych strat końcowego produktu.

Komentarze