Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Pomadki

Receptury

 

 

Podstawowymi składnikami pomadki są oleje, masła i woski. Poniżej znajduje się podstawowa ogólna proporcja, na podstawie której można wykonać dowolna pomadkę. Pomadki są kosmetykami dość łatwymi w wykonaniu.


Baza:

  • 15-30 % wosków
  • 0-40 % olei stałych (nie będących płynami w temperaturze pokojowej)
  • 35-80 % olei płynnych w temperaturze pokojowej

 

+ pigmenty

 

Możemy użyć wosku pszczelego oraz wosku Candelilla. Wosk Candelilla jest jednym z najbardziej błyszczących wosków, jest więc idealny do pomadek.
Olejem stałym może być masło Shea, ale nie oznacza to, że nie można użyć również innych olei stałych. Wszystko zależy od tego jaki efekt wizualny i dodatkowo pielęgnacyjny chcemy uzyskać.
Jako oleje płynne polecamy olej rycynowy oraz oleje Jojoba. Olej rycynowy bardzo ładnie nabłyszcza, ale stosowany samodzielnie przez dłuższy okres może wysuszać. Dobrze jest mieszać go z innymi olejami. Olej Jojoba WATER CLEAR polecamy do pomadek z pigmentami jasnymi – nie będzie miał wpływu na barwę otrzymanego produktu. Złoty olej Jojoba będzie zabarwiał gotowy produkt na jasny żółty kolor, można więc stosować go wraz ciemnymi pigmentami. Oczywiście po aplikacji kosmetyku barwa zastosowanego oleju nie będzie miała najmniejszego znaczenia. Chodzi jedynie o kolor gotowego kosmetyku.

 

Proporcje poszczególnych składników, wosków i olei stałych i płynnych, będą zależały od tego jaki kosmetyk chcemy uzyskać. Jeśli pomadka ma być przetrzymywana w słoiczku kosmetycznym i nakładana pędzelkiem, może zawierać nieco mniej wosków. Jeśli ma zostać odlana w sztyft, musi zawierać nieco więcej wosków a nawet kwas stearynowy (szczególnie jeśli przygotowana jest na lato).
Jeśli uzyskana pomadka jest za twarda można ją przetopić ponownie dodając nieco więcej olei płynnych. Niekiedy decyduje dosłownie kropla czy dwie (na 5-6 ml gotowej pomadki, czyli na pojedynczą pomadkę). Jeśli pomadka jest zbyt miękka również można ją przetopić dodając wosków, twardych olei lub kwasu stearynowego.

 

Warto pamiętać, że samo dodanie pigmentu powoduje wzrost twardości pomadki względem czystej bazy. Im więcej pigmentu, tym twardsza pomadka.

 

Wybrane półprodukty (bez pigmentu) należy umieścić w zlewce i podgrzać w łaźni wodnej (np. w garnuszku z wodą). Po stopieniu można poczekać, aż baza zastygnie. Możemy ocenić w ten sposób twardość samej bazy. Następnie możemy podgrzać ją ponownie dodając porcjami pigment. Można ponownie poczekać na zastygnięcie by ocenić twardość.

 

Gotową pomadkę podgrzewamy i przelewamy do wybranego pojemnika. Jeśli jest przelewana zbyt ciepła, pigment może nieco opaść.