Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Proste metody otrzymywania cieni

Receptury >> Cienie

 

 

Niektóre miki przylegają do skóry tak dobrze, że można je stosować samodzielnie jako cienie do powiek. W przypadku innych mik jest to niekiedy utrudnione. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które umożliwią nam otrzymanie wymarzonego cienia.

 

Warto pamiętać, że dodanie do miki lub tlenku matowego nawet niewielkiej ilości bazy lub odpowiedniego komponentu podstawowego poprawia aplikacje cienia.

 

 

 

Oto niezwykle proste metody otrzymywania cieni.

 

 

Z wykorzystaniem bazy glicerynowej pod cienie - na sucho i na mokro

Na sucho
Baza jest przeznaczona zarówno pod cienie mineralne jak i pod czyste miki. Zwiększa ich przyczepność do powieki i przedłuża trwałość makijażu.
Bazę bardzo prosto otrzymać przez wymieszanie gliceryny z wodą w stosunku 1:3. Otrzymaną bazę nakładany cienko na powieki za pomocą przeznaczonego wyłącznie do tego pędzelka, pozwalamy nieco podeschnąć i na lekko wilgotną jeszcze powiekę nanosimy przygotowany cień lub kolorową mikę.

 

Na mokro
Wszystkie miki oraz poszczególne rodzeje cieni, bez względu na ich przyczepność, doskonale aplikują się metodą na mokro z użyciem bazy glicerynowej. W przypadku mik o najmniejszej przyczepności można zwiększyć nieco ilość gliceryny w bazie.
Dzięki tej metodzie można używać mik oraz sypkich cieni jak eyelinerów. Aby uzyskać precyzyjną kreskę wystarczy tylko odpowiedni pędzelek.
Cienie i miki aplikowane metoda na mokro mają bardziej intensywne barwy i lepiej trzymają się powieki.

 

 

Z wykorzystaniem gotowej bazy TKB Matte Texture Base for Eyes

Najprostszą metodą otrzymania cieni jest połączenie wybranego pigmentu matowego lub miki z bazą do cieni mniej więcej w stosunku 1:1. Konsystencja bazy pozwala na łatwe wymieszanie jej z mikami np. w woreczku strunowym. W przypadku pigmentów matowych, które mają tendencję do zbrylania się, należy utrzeć odmierzoną ilość bazy z wybranymi pigmentami. Potem wystarczy już tylko przesypać cień do pojemniczka.

Baza powoduje lekkie rozjaśnienie barwy wybranych mik lub pigmentów. Jest doskonała do uzyskiwania cieni z mik jasnych, z pigmentów matowych oraz cieni o wygaszonych kolorach. Może się nie sprawdzać w przypadku bardzo ciemnych mik, jeśli chcemy zachować nasycenie i głębię barwy. Doskonale natomiast nadaje się do przygaszenia barw, które podobają się nam, ale wydają się być zbyt krzykliwe.

 

 

Z wykorzystaniem Extendera W

Do uzyskania cieni matowych doskonale nadaje się Extender W połączony np. ze stearynianem magnezu lub inną substancją poprawiającą przyczepność w stosunku 2:1. Oba półprodukty można w łatwy sposób połączyć np. w woreczku strunowym. Do tak przygotowanej bazy dodajemy wybrane mik (mieszamy w woreczku) lub pigmenty matowe (łączymy w moździerzu). Przesypujemy do pojemniczka i gotowe.

Extender W w większym stopniu niż baza powoduje rozjaśnienie barw mik i pigmentów. Doskonały do cieni z mik jasnych, do cieni matowych oraz do przygaszania barw.

 

 

Z wykorzystaniem SericiteMica&MirystynianMagnezu lub SericiteMica&Methicone

Połączenie mik kolorowych z Sericite Mica wzbogaconej Methiconem pozwala w największym stopniu na zachowanie głębi i intensywności barw. Dodatek Methiconu polepsza przyczepność uzyskanego cienia. Jeśli jednak wybieramy mikę o słabo przylegającą do skóry może być konieczne dodanie jednej z substancji polepszających przyczepność. Łącznie mik kolorowych z Sericite Mica & Methicon można zacząć od stosunku 1:1. W razie potrzeby stosunek ten można zmienić. Półprodukty łączmy w woreczku strunowym lub wytrząsamy w pojemniczku.

 

 

Z wykorzystaniem substancji polepszających przyczepność np. stearynianu magnezu lub azotku boru

Niektóre miki są zbyt sypkie i nie utrzymują się długo na powiece, inne są wręcz pyliste co dyskwalifikuje je już na etapie aplikacji.

Czyste miki są również niekiedy mało komfortowe w aplikacji. Nie wszystkie rozprowadzają się równomiernie.

Aby z większyć przyczepność mik i polepszyć ich aplikację można do nich dodać stearynianu magnezu lub azotku boru. Półprodukty można łatwo wymieszać – najlepiej w woreczku strunowym.

 

 

Z wykorzystaniem dimetikonu

Dodatek niewielkiej ilości dimetikonu do dowolnej miki lub cienia poprawia w znaczny sposób jego przyczepność. Zmienia sie również sypkość miki. Pigment należy połączyć z dimetikonem w moździerzu. Pigment najlepiej aplikuje się po kilku dniach, gdy nadmiar dimetikonu odparuje.

 

 

 

Bardzo, bardzo proste receptury


Receptura 55 - cienie pastelowe


Do moździerza lub torebki strunowej należy wsypać:

  • 1 objętość bazy TKB,
  • 1 objętość pigmentu,
  • 1/2 objętość stearynianu magnezu,
  • 1/2 objętości pudru jedwabnego.


Rozcieramy dokładnie w moździerzu lub palcami w torebce strunowej (nawet do 10 minut). Jeśli pigment jest perłowy, należy go dodać na samym końcu.
Jeśli cień wychodzi zbyt jasny lub zbyt ciemny należy dodać więcej pigmentu lub więcej bazy. Jeśli dodamy ilości, które poważnie zaburzą proporcję, można dodać jeszcze po 1/4 objętości stearynianu magnezu i pudru jedwabnego.
Jeśli odcień jest odpowiedni, obcinamy dolny róg torebki i przesypujemy cień do pojemniczka lub przenosimy cień z moździerza do pojemniczka. Aplikować na bazę glicerynową.

 


Receptura 56 - cienie o barwie intensywnej zbliżonej do barwy samego pigmentu


Do moździerza lub torebki strunowej należy wsypać:

  • 2 objętość pigmentu
  • 1/2 objętość SericiteMica&MirystynianMatnezu (lub SericiteMica&Methicon)
  • 1/4 objętości pudru jedwabnego


Rozcieramy dokładnie w moździerzu lub palcami w torebce strunowej (nawet do 10 minut). Jeśli pigment jest perłowy, należy go dodać na samym końcu.
Jeśli cień wychodzi zbyt jasny lub zbyt ciemny należy dodać więcej pigmentu lub więcej SericiteMica&Meticon.
Jeśli odcień jest odpowiedni, obcinamy dolny róg torebki i przesypujemy cień do pojemniczka lub przenosimy cień z moździerza do pojemniczka. Aplikować na bazę glicerynową.