Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Receptura przykładowa 39 - maskara, tusz od rzęs

Receptury >> Maskary

 

 

faza A (wodna)

 

 • 8 g woda destylowana
 • 1 - 1,2 g D-pantenol
 • 0,48 g gliceryna 

 (Można dodać 2 krople konserwantu FEOG)

 

 

faza B (olejowa)

 

 • 0,8 olej rycynowy
 • 0,6 g wosk pszczeli biały
 • 0,6 g MGS
 • 0,6 g alkohol cetylowy
 • 0,3 g wosk Candelilla
 • 0,2 g Złoty olej Jojoba
 • 1,0 - 1,2 g pigment np. czerń żelazowa

 
 
faza C (dodatki)

 

 • guma ksantanowa - szczypta - 0,03 g
 • dimetikon - ok. 0,6 g
 • puder jedwabny - należy zacząć od 0,06 g - będzie lekko pogrubiał rzęsy, dodajemy do właściwie gotowego tuszu
   

 

Wykonanie:

 

Fazy A i B (z wyjątkiem pigmentu) podgrzać w łaźni wodnej (garnuszku z wodą) w osobnych zlewkach (zlewki powinny być przykryte folią aluminiową), po rozpuszczeniu się wszystkich składników olejowej można dodać pigment i rozmieszać. Przelewamy fazę wodnę do fazy olejowej wciąż umieszczonej w łaźni wodnej!!! W tym przypadku postępujemy odwrotnie niż nakazują ogólne zasady. Przy tak niewielkich ilościach półproduktów, gdybyśmy przelewali faze olejową do wodnej mogłoby dojść do strat w fazie olejowej (zastygnie na zlewce) i zaburzenia proporcji.

 

Zaczynamy mieszać mieszadełkiem (spieniaczem do kawy). Zlewka wciąż powinna znajdować się w łaźni. Po minucie możemy ją wyjąć. Mieszamy do momentu, gdy emulsja osiągnie ok. 40°C (będzie cieplejsza niż nasza dłoń).

 

Dodajemy szczyptę gumy ksantanowej, mieszamy aż do wystudzenia. Dodajemy dimetikon.

 

Emulsja może stać się nieco gęstsza, trudną ją już będzie mieszać mieszadełkiem. Należy ją mieszać bagietką.

 

Do emulsji dodajemy kolejno puder jedwabny. Mieszamy bagietką, do uzyskania jednolitej konsystencji.

 
Tusz najlepiej przenieść do opakowania na maskarę strzykawką (20 ml, bez igły). Operacja ta wymaga cierpliwości. Dobrze jest mieć pod ręka papierowe ręczniki, a na rękach rękawiczki ochronne.
Ze strzykawki usuwamy tłoczek. Ze zlewki przy pomocy bagietki przenosimy tusz do strzykawki, napełniając ja mniej więcej do połowy – ułatwia to operowanie tłoczkiem. Tusz w strzykawce można w każdej chwili uzupełnić. Następnie umieszczamy tłoczek w strzykawce i bardzo powoli wyciskamy tusz do opakowania na maskarę. Opakowanie na maskarę musi być w pozycji pionowej – można go umieścić w kieliszku, zlewce lub kubeczku. Tusz jest stosunkowo gęsty, będzie miał problemy z opadaniem na dno opakowania. Gdy widzimy, że tusz zaczyna wychodzić przez otwór opakowania, odciągamy lekko tłoczek tak aby tusz przestał wypływać, a opakowaniem stukamy kilkakrotnie w powierzchnię stołu. Pomoże to opaść tuszowi na dno. Następnie wprowadzamy do opakowania kolejną porcję tuszu do momentu gdy nie zacznie wychodzić przez otwór opakowania, cofamy tłoczek, stukamy... Czynności powtarzamy do napełnienia opakowania.
Nie należy napełniać pojemniczka po brzegi. Zatyczka oraz szczoteczka wypchną nadmiar tuszu z pojemniczka. Do opakowania na maskarę o objętości 10 ml można wlać ok. 7-8 g tuszu bez obawy, że po włożeniu szczoteczki zostanie on wypchnięty na zewnątrz.
Nie należy przejmować się ewentualnymi stratami tuszu przy przenoszeniu go do opakowania. W zestawie jest dużo większa ilość tuszu niż potrzeba do dwóch opakowań.

 

Trwałość tuszu:

 • 6 miesięcy od daty wykonania, nie trzeba przechowywać w lodówce - jeśli został użyty konserwant FEOG;
 • 2 tygodnie od daty wykonania, trzeba przechowywać w lodówce (uwaga -  silnie gęstnieje w niższych temperaturach) – jeśli nie został użyty konserwant FEOG.

 

Komentarze

Sklep Kolorówka.com

2013-05-28 22:09

Emulsja wykorzystywana do uzyskania tuszu może zostać "przerobiona" na eyeliner - wystarczy zwiększyć ilość wody, gliceryny i silikonu. Eyeliner tego typu może niesprawdzać się w przypadku, gdy oka o budowie "azjatyckiej", w przypadku której chowa się cała górna powieka.
Anna

2013-02-28 11:20

Czy można zmodyfikowac ta recepture w taki sposób, żeby otrzymać płyny eyeliner?
Magdalena Muller

2013-02-21 17:20

Bardzo polecam zastąpić dimetikon karagenianem-silikon roślinny. Wspaniale odżywia rzęsy. Już po miesiącu używania tuszu wyraźnie widać poprawę.
Sklep Kolorówka.com

2012-01-03 13:15

Cieszymy się, że jest Pani zadowolona z wykonanego tuszu :)

Tusz sam w sobie już zawiera kilka składników pielęgnujących rzęsy. Należą do nich przede wszystkim olej rycynowy oraz olej Jojoba, D-pantenol, gliceryna. Właściwości poprawiające kondycję samej rzęsy będzie również miał wosk pszczeli. Tusz bez dodatku pigmentu można śmiało stosować jako bezbarwną (no.. białawą) odżywkę do rzęs.
Można pokusić się o dodanie odrobiny keratyny, ale jedynie w wersji odżywki, gdyż może wpłynąć poważnie na konsystencję samego tuszu i spowodować, że będzie się silnie rozmazywał.

Dodatek silikonu wpływa pozytywnie na odporność tuszu na wilgoć. Choć tusz wykonany wg tej receptury nie rozpływa się przy pierwszych kroplach deszczu, czy spryskiwaniu twarzy wodą termalną i nie pozwala się zmyć samą wodą, nie można uznać go za wodoodporny. Stosując same naturalne składniki nie można niestety uzyskać typowego tuszu wodoodpornego.
Agn

2012-01-02 18:15

Dopiero pierwszy raz wykonałam tusz, ale wersję bez silikonu. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i chcę więcej :) Teraz jednak następną wersję chciałabym udoskonalić, interesują mnie 2 opcje:
1. tusz, który przyspieszył by porost rzęs i stawiał na pielęgnację rzęs
2. tusz możliwie najbardziej trwały, czy da się w ogóle zrobić wersję wodoodporną?
Sklep Kolorówka.com

2011-11-03 21:59

Podajemy przybliżony przelicznik masy na objętości.
Oleje, d-pantenol, gliceryna i dimetikon powinny być w temperaturze pokojowej. Krople powinny spływać samoczynnie, nie należy przyspieszać ich wypływania przez naciskanie butelki.
Wosk pszczeli i MGS nabieramy zdecydowanym ruchem na większą łyżkę i odliczamy pastylki lub kulki nie zwracając uwagi na ich wielkość (jedne mogą być mniejsze, inne większe – nie wybieramy).
Wosk Candelilla oraz alkohol cetylowy należy wsypać do torebki i pokruszyć na możliwe najmniejsze kawałki. Jeśli nakładamy je małą łyżeczką, powinny luźno się na niej układać, nie wystawiać specjalnie poza brzegi (płaska łyżeczka). Nie dociskamy, płatki powinny leżeć luźno, nawet jeśli w łyżeczce pozostają wolne przestrzenie.
Pigment, gumę ksantanową oraz puder jedwabny nabieramy łyżeczką bez „ubijania” w niej półproduktu. Półprodukt powinien być lekko wzruszony, łyżeczka wypełniona „na płasko”.
W przypadku tuszu bezpiecznie jest niedoważać następujące półprodutky (wosk pszczeli, emulgator, wosk Candelilla, pigment, guma ksantanowa, puder jedwabny) niż użyć ich w zbyt dużej ilości (otrzymany tusz może być zbyt gęsty).
Wodę odmierzamy cylindrem lub strzykawką. Dla bezpieczeństwa podajemy nieco zawyżoną objętość.

Podajemy objętości dla większej masy końcowej, ponieważ nieco łatwiej je odmierzyć.

faza A (wodna)
Woda - 13,5 g (ok. 13,5 ml)
D-pantenol - 2 g (34 krople)
gliceryna - 0,48 g (11 kropli)
FEOG 3 krople

faza B (olejowa)
olej rycynowy - 1,33 g (31 kropli)
wosk pszczeli biały - 1 g (60-62 pastylki)
emulgator o/w MGS - 1 g (50-52 kulki)
alkohol cetylowy - 1 g (ok 2,3 - 2,7 ml; 16x0,15 pastylki, 19x0,15 płatki)
wosk Candelilla - 0,5 g - (ok. 1 - 1,1 ml większą łyżeczką, 8x0,15 ml)
złoty olej Jojoba 0,33 g (10 kropli)
pigment - 1,8 g (22-24

faza C (dodatki)
guma ksantanowa 0,05 g nieco mniej niż 0,15 ml (0,15 ml to 0,08 g)
dimetikon 1 g (35 kropli)
puder jedwabny 0,1 g (2x0,15 ml - to ok. 0,9 g)
iza

2011-10-31 20:45

Czy mógłby mi ktoś pomóc w przeliczeniu tych składników z g na ml? Chciałabym bardzo wykonać samodzielnie taki tusz zwłaszcza że mam wszystkie potrzebne składniki ale jak je odmierzyć? Moja waga ma zakres od 1g. Mam fajną łyżeczkę 0,15ml więc chyba dałabym radę gdybym miała to w ml. Super że dodaliście tusz w gotowych zestawach ale ja już mam składniki więc chcę spróbować sama.
Sklep Kolorówka.com

2011-08-02 16:09

Można teoretycznie opuścić D-pantenol i glicerynę, składniki odpowiadające za nawilżanie i pielęgnację.
Pozostałe półprodukty odpowiadają za konsystencję, szybkość odparowywania i trwałość tuszu. Trudno je pominąć.
Nie jest również konieczny puder jedwabny.
asia

2011-07-30 11:53

czy do kazdego tuszu do rzes trzeba az tylu skladnikow? chcialabym taki najprostrzy bo zaczynam zabawe z tworzeniem, ograniczaja mnie tez finanse. Prosze o odp. i ew. przepis;) Pozdrowienia:)
Aga

2010-10-27 21:12

A jak wykonac bardzo czarna(intensywna czern) kredke do oczu trwala ?